Handshake

Radca prawny, a adwokat

Pomimo tego, że w Polsce de facto nie istnieje kultura korzystania z usług prawniczych i każdy z nas chce być „bohaterem we własnej sprawie prawnej”, to w wielu przypadkach zawiłości prawne i rzeczywiste zetknięcie się z systemem prawnym mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlaczego sąd postąpił tak, a nie inaczej? Czy mam szansę wygrać daną sprawę? Czy w ogóle mogę się gdzieś odwołać i mam ku temu podstawy? Gdzie szukać odpowiedzi na tego typu pytania? – Oczywiście u profesjonalnego pełnomocnika!

Gdzie szukać pomocy prawnej?
Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w sprawach prawnych możemy szukać pomocy zarówno u adwokatów, radców prawnych, jak i prawników. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na to, że prawnicy to w większości przypadków osoby ze skończonymi wyłącznie studiami magisterskimi prawa, które co prawda mogą nam pomóc i wskazać określoną drogę postępowania, to jednak nie mogą podpisać na nas pisma i występować w naszym imieniu – takie uprawnienia posiadają wyłącznie adwokaci i radcy prawni.

Radca czy adwokat?
W powszechnej opinii społeczeństwa adwokat ma większe uprawnienia. O ile jeszcze kila lat temu był to pogląd całkowicie uzasadniony, tak dzisiaj uprawnienia radców prawnych i adwokatów są tożsame. Każdy z nich ma prawo zarówno do występowania w sprawach gospodarczych, cywilnych, jak i karnych. Jedyną różnicą jest kolor żabotu – adwokaci występują w togach z zielonymi wstawkami, a radcowie prawni z niebieskimi.

Podsumowując, decydując się na skorzystanie z usług profesjonalisty nie powinniśmy się kierować posiadanym przez niego tytułem (adwokat czy radca prawny), a rzeczywistymi umiejętnościami, wiedzą oraz renomą w lokalnym środowisku.