0003J75DDKQ0SYKU-C116-F4

Radca prawny

Radca prawny to prawnik, który świadczy usługi pomocy prawnej osobom fizycznym, firmom czy jednostkom organizacyjnym. Sporządza także różnego rodzaju opinie, opracowuje projekty aktów prawnych oraz występuje w czyimś imieniu przed sądem bądź urzędem. Radca prawnym jest zawodem funkcjonującym w Polsce od niedawna. W latach 60 XX wieku powoływani byli do pomocy spółkom państwowym a niezależność zyskali dopiero w 1989 roku. W ostatnich latach radcy prawni zyskali szereg nowych uprawnień.

Mogą od tej pory znacznie więcej, co może zachęcić większą liczbę osób studiującą prawo do zostania właśnie radcą prawnym. Jest to zawód dużego zaufania publicznego, bardzo często można go pomylić z adwokatem, bowiem zakres ich usług jest bardzo zbliżony. Praca radcy prawnego jest bardzo trudna. Wymaga od niego znakomitej znajomości kodeksu karnego i prawa cywilnego, musi na bieżąco poznawać wszelkie nowości i zmiany w prawie.

Utrudnieniem jest również to, że pracując nad kilkoma sprawami jednocześnie musi w takim samym stopniu podzielić czynności. Jego pomoc jest nieoceniona jeśli chodzi o problemy, których jasno nie możemy zdeklarować. Tekst artykułów i paragrafów kodeksu karnego jest często zawiły i trudny do zrozumienia przez przeciętnego człowieka. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług wykwalifikowanego radcy prawnego. Pomoże wyjść z opresji nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach, zna bowiem wiele sposobów na obejście niektórych luk czy błędnie sformułowanych praw. Radcy prawni świadczą swoje usługi również przez telefon lub internet.